2000 World Tantrix - R3 (last 32) to the Final

Return to the main World Championship page
Help with Arranging Matches (email addresses, time details, etc)
Submit a New Game Result Round 1 Draw and Results Round 2 Draw and Results
 
In addition to the matches shown here, R3 losers will play in the Plate, R4 and QF losers in play-offs for 5th-10th places
Click on a player's full name on the far left to email them
 
Games per match 5 6 7 8 9
Start date 21-Sep 01-Oct 16-Oct 27-Oct 15-Nov
Deadline date 03-Oct 18-Oct 29-Oct 26-Nov 14-Dec
 
THE LATER ROUNDS ----> ROUND 3 ROUND 4 QUARTER-FINALS SEMI-FINALS FINAL
 
Players/Email Nat. S Name TPs S Name TPs S Name TPs S Name TPs S Name TPs
 
Matt Peek NZL 1 Pekko 51  
Titi FRA Un. Marmotte 49 1 Pekko 50 11 Iznogoud 19 8 steven2 72 2000 WORLD
  v TANTRIX 1-2-3
Silvio Leonardi SUI 26 Tell 29 11 Iznogoud 70  
Jean-Louis Potier FRA 19 Iznogoud 51   v 19 jade 1st
   
Péter Petrecz HUN 9 pepe 55 23 Fluffy 2nd
Murray Pharaoh NZL 24 Scarab 45 9 pepe 49 8 steven2 81  
  v 8 steven2 3rd
Zoltan Nedeczky HUN Un. Zotya 45 8 steven2 71  
Steven Trezise GBR 8 steven2 55   v THE FINAL
 
Laurent Berguin FRA 6 lolo 63
Doug Lawrence USA Un. Luck 37 6 lolo 63 6 lolo 47 19 jade 88 19 jade 94
  v
Wolfgang Schwarz GER 22 space 47 13 Phantom 57
Jason AUS 13 Phantom 53   v
 
Jérôme Papillon FRA 10 papillon 36
Julia Schwarz GBR 19 jade 64 19 jade 84 19 jade 73
  v
Sandrine Papillon FRA 18 didi 58 18 didi 36
Britta Steude NZL 3 Bdot 42   v
 
Zenon Kowalczyk AUS 4 ZAZZA 63
Xavier Picard FRA 32 gadjo 37 4 ZAZZA 59 14 Chriz 66 5 mikem 50 23 Fluffy 86
  v
Hilary Boyd NZL 30 Pandora 48 14 Chriz 61
Chris Peek NZL 14 Chriz 52   v
 
Laszlo Harsanyi HUN 15 leslie 44
Irene Dyer USA 31 idyer 56 31 idyer 40 5 mikem 74
  v
Josť Luis Cortina MEX 25 JoseLuis 44 5 mikem 80
Mike McManaway NZL 5 mikem 56   v 3RD PLACE
 
Jamie Sneddon NZL 7 Ridcully 55
Ben Polman NED Un. benopi 45 7 Ridcully 53 12 Runes 66 23 Fluffy 90 8 steven2 62
  v
Alexei Drummond NZL Un. venus def. 12 Runes 67
Phil Sneddon NZL 12 Runes won   v v
 
Shaun Cooper NZL 16 scoop 43
Matt Kearse NZL 23 Fluffy 57 23 Fluffy 63 23 Fluffy 74 5 mikem 58
  v
Dave Dyer USA 17 ddyer 42 2 Crispy 57
Ben Trumbore USA 2 Crispy 58  
 
Players/Email Nat. S Name TPs S Name TPs S Name TPs S Name TPs S Name TPs
 
Rounds ROUND 3 ROUND 4 QUARTER-FINALS SEMI-FINALS FINAL
 
Games per match 5 6 7 8 9
Start date 21-Sep 01-Oct 16-Oct 27-Oct 15-Nov
Deadline date 03-Oct 18-Oct 29-Oct 26-Nov 14-Dec
 
TPs in red = won on tiebreak TPs in green = less than standard no. of games
wd = this player won by default; ww = won - their opponent withdrew; wb = had a bye in this round
S = seeding position; all scores in TPs; Nat. = Nationality
 
In addition to the matches shown here, R3 losers will play in the Plate, R4 and QF losers in play-offs for 5th-10th places
 
Help with Arranging Matches (email addresses, time details, etc)
Email the top half (Pekko - Bdot) controller, Jamie Sneddon
Email the bottom half (ZAZZA - Crispy) controller, Steven Trezise
 
Submit a New Game Result Round 1 Draw and Results Round 2 Draw and Results
 
Return to the main World Championship page

The date and time are :

Sunday, 17-Dec-2017 21:08:11 GMT
Sunday, 17-Dec-2017 21:08:11 GMT (local)

This file was last modified on Tuesday, 21-Mar-2006 21:31:11 GMT

[an error occurred while processing this directive]